![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 4184213
*
nr 418 4213
Vas
Argenta, höjd: 20, Kåge, (liten fotnagg)
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 juli 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/6 12:32:30
1
Vinnande bud
18/6 12:33:14
1
justering av budtak
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik kåge liten fotnagg silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
-
6324 Konstglas
2 delar, Vaser, gröntonat glas, Holmegaard & Orref..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:16
-
6040 Miniatyrvas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Stengods..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:38
-
6278 Oljemålning
R. Zirvas J: son, stadsmotiv. Signerad. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:24
-
6045 Strutvas
med prismor, fot i nysilver med dekor av påfåglar...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:59
-
6237 Vas
Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy, Iittala, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:41
-
6215 Vas
Imaridekor. Höjd: 38 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:33
*
Vas
nr 418 4213
Vas
Argenta, höjd: 20, Kåge, (liten fotnagg)
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 juli 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/6 12:32:30 | 1 | Vinnande bud |
18/6 12:33:14 | 1 | justering av budtak |
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik kåge liten fotnagg silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
-
6324 Konstglas
2 delar, Vaser, gröntonat glas, Holmegaard & Orref..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:16 -
6040 Miniatyrvas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Stengods..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:38 -
6278 Oljemålning
R. Zirvas J: son, stadsmotiv. Signerad. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:24
-
6045 Strutvas
med prismor, fot i nysilver med dekor av påfåglar...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:59 -
6237 Vas
Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy, Iittala, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:41 -
6215 Vas
Imaridekor. Höjd: 38 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:33